Провести капітальний ремонт у будинку, замінити ліфти – вартість таких робіт здебільшого непосильна для мешканців. Саме тому у Львові нещодавно ухвали спеціальну Програму підтримки співвласників багатоквартирних будинків, за якою з міського бюджету фінансуватимуть до 90% витрат на заміну інженерних мереж, ремонт дахів, фасадів, модернізацію ліфтів.

Як скористатися програмою та які її переваги, розповідає один з її ініціаторів і співавторів, керівник фракції «Народний контроль» у Львівській міській раді Валерій Веремчук.

  • Пане Валерію, в чому особливість нової програми?
  • Програма дуже актуальна й потрібна. Нагадаю, що зараз у Львові триває процес списання «багатоквартирок» із балансу «жеків». Після цього мешканці самі обирають варіант управління будинком: створення ОСББ або перехід на самообслуговування чи укладання договору з управляючою компанією. Та найбільше львів’ян турбувало те, що їм доведеться самостійно й за власні гроші вирішувати проблеми житлово-комунальної господарки, які накопичувалися десятиліттями. Перекладати такий фінансовий тягар на мешканців – неприпустимо. У Львові вже діяла програма підтримки ОСББ, за якою ремонти проводили у співфінансуванні з містом. Але вона мала низку недоліків. Йшлося про однакову для всіх видів робіт пропорцію: 70% коштів із бюджету, 30% – мешканці. А якщо брати кошториси капітальних робіт, то прості підрахунки показують, що навіть 30% загальної вартості – це дуже дорого для людей. Натомість наша програма дає більше можливостей.
  • Які саме?
  • Вона поширюється на всі багатоквартирні будинки, незалежно від форми управління в них – ОСББ, управлінські компанії чи самообслуговування. Також чітко перераховано види робіт, які можуть фінансувати з міського бюджету. Ми докладно прописали співвідношення часток міста й мешканців під час проведення тих чи інших робіт. У деяких випадках місто надаватиме 90% суми, потрібної для ремонту. А аварійні будинки відновлюватиме повністю за гроші з бюджету.
  • Міському бюджету під силу фінансувати такі великі обсяги ремонтів? Адже, вочевидь, буде багато охочих скористатися програмою.
  • Передусім ми зважали на такий чинник, як справедливість. Дуже багато будинків, які були на балансі «жеків», зараз у вкрай поганому стані. І це не провина мешканців. Тож неправильно було б залишати людей без підтримки міста. Над програмою працювали кілька місяців. До процесу долучили голів успішних ОСББ, які добре знають проблематику, профільні управління. І ми знайшли хороші алгоритми співфінансування. Програму розписано на 2019-2020 роки з перспективою продовження. Матимемо два роки, щоб проаналізувати її ефективність, можливо, зробити правки.
  • Якого ефекту очікуєте від цієї програми?
  • Я переконаний, що програма матиме для львів’ян два серйозні позитиви. Перший – економічний. Мешканці отримують чималу фінансову підтримку, щоб поліпшити стан будинку. Другий – психологічний. Програма має стимулювати людей ставати й почуватися повноправними власниками домівок. А ще має дати розуміння, що «моє» не закінчується за дверима квартири. Стан будинку, прибудинкової території – це спільна відповідальність усіх співвласників. Мешканці мають учитися домовлятися зі своїми сусідами, що і як робити, визначати пріоритети. Тож закликаю львів’ян активно подаватися на участь у Програмі, аби спільно зробити і власні домівки, і Львів комфортнішими.

Поширити допис: